Basketball

How to Sponsor a Web-page


Schedules
2020-2021

Varsity
Junior Varsity
Reserve
Freshmen A
Freshmen B

All Schedules


Subdistrict B-4

  • Elkhorn
  • Elkhorn North
  • Mount Michael

Rosters

Varsity & Junior VarsityReserve
Freshmen AFreshmen B

Varsity Results

 Record 22-6
32-52 Skutt
76-37 Plattsmouth
42-38 Bishop Neumann
72-50 Ralston
51-46 OT Beatrice
45-44 Norris
58-41 Blair
67-33 Aurora
75-53 Savanah, MO
59-35 Schuyler
48-51 Saint Albert
67-54 Boys Town
69-25 Gross Catholic
51-52 Roncalli
44-40 Beatrice
87-41 South Sioux City
71-60 (2OT) Hastings
65-25 Gross Catholic
46-52 Roncalli
66-40 Concordia
66-47 Lincoln Lutheran
50-73 Kearney
58-35 Bennington
SUB-DISTRICT GAMES
65-30 Schuyler
68-59 Wahoo
DISTRICT FINAL
72-49 Northwest 

STATE TOURNAMENT
76-50 Wahoo
55-59 Skutt 

Google Photos

VARSITY

DISTRICT CHAMPIONSHIP (Video)
Half Court Shot / Split the Pot
 (Video)
Bennington
Beatrice (Video)
Beatrice
Roncalli
Gross Catholic
Norris (Video)
Norris
Ralston
Wahoo Bishop Neumann
Wahoo Bishop Neumann (Video)
Shooting Clinic (video)
Skutt Catholic
Monday Knight Madness Varsity & J.V.

Junior Varsity
Bennington
Roncalli
Gross Catholic (Video)
Wahoo Bishop Neumann
Skutt Catholic

Freshmen Basketball
Monday Knight Madness Freshmen & Reserves

Monday Knight Madness
Junior Knights 1
Junior Knights 2

photo by Sam Wooten

Seated (left to right)-Joe Bruggeman, Drew Thornton, Clifford Roepke, Parker Hottovy, Brad Bennett, Kyle Pelan, Kaleb Brink, Ethan Meduna, Henry Storbeck, Joseph Chouinard, Airan Lopez, and Aaron Karnish.
Standing (left to right): Phong Le, Daniel Mondi, Jack Huber, Dylan Brown, Kuon Kuon, Matt Janecek, Will Stringer, Jack Lorensen, Eli Crnkovich, Aiden Brink and Jason Nyamatore

Basketball Team poses with Tournament 1st Place Plaque

Aurora Holiday Tournament Champions!

Freshmen Basketball Team

1st Row- (left-right): Elliott Simpson, Ben Harris, Will Brewster, Aiden Brink, Brock Wamsley, Will Benson, and Chop Paljor
2nd row- (left-right): John Davis, Brody Wigdahl, Jake Goertz, Jack Huber, Hunter Miller, Drew Becker, and Conor Connealy
3rd row-(left-right): Ethan Rapoza, AJ Atayi, Andrew Wooden, Harper Held, Theodore Bunawan, and Andrew Fink  Not pictured: Nolan Beller and Charlie Neary

Reserve Basketball Team

1st row (left-right)- Dominic Cyr, Wyatt Torczon, Sam Lund, and Tao Yan
2nd row: Grant Foster, Nate Buresh, and Peter Gates.
3rd row: Andrew Skaggs and Eli Salmon